Pierwsza w Polsce hodowla Portugalswkich psów wodnych
Portugalski pies wodnyHodowla z Atutowej


Inne nazwy: Căo de áqua Portuguęs, Portuguese water dog

Kraj patronacki: Portugalia

Klasyfikacja: FCI Grupa VIII, Sekcja 3, nr wzorca 37

Wielkość: 16-25kg, 43-57cm

Szkolenie: niezbyt łatwe

Maść: czarna, czekoladowa, biała i łaciata

Odmiana włosa: długi i falujący (wavy long hair) lub krótki i kręcony (short curly)

Kilka danych na temat wzorca: Portugalski pies wodny - jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów wodnych.

Oczy: Średniej wielkości, szeroko rozstawione i trochę ukośne, okrągłe. Nie mogą być zbyt wypukłe ani zbyt wklęsłe. Brązowe lub czarne.

Uszy: w kształcie serca.

Pielęgnacja: Średnio pracochłonna. Psa należy wyczesać dokładnie raz w tygodniu, przy użyciu szczotki "pudlówki". Włos przed rozczesaniem dokładnie spryskiwać środkami ułatwiającymi rozczesywanie i zapobiegającymi elektryzowaniu się włosa. W/g wzorca należy strzyc krótko kufę oraz tylne nogi oraz zad do linii żeber, a także ogon do 1/3 długości. Kąpać należy raz na 2-3 miesiące, chyba że w sezonie letnim chodzimy z nim nad wodę i sam zażywa kąpieli. Aby zapobiec przesuszeniu włosa, po kąpieli dobrze jest wetrzeć we włosy odżywkę, a do pielęgnacji używać preparatów z olejkiem norkowym. Regularnie należy sprawdzać i czyścić uszy oraz przemywać oczy, sprawdzając, czy włosy nie przeszkadzają w widzeniu. Z uszu trzeba też wyrywać wyrastające w środku włosy. Z pazurami raczej nie ma kłopotów, gdyż psy są ruchliwe i same je sobie ścierają.

Głowa: proporcjonalna, duża i szeroka

Zachowanie/Temperament: pies z porywczym usposobieniem, uparty, dzielny, kłótliwy w stosunku do innych psów, bardzo odporny na zmęczenie. Pies wyjątkowej inteligencji; potulny i posłuszny z przyjemnością podporządkowujący się właścicielowi.

Wrażenie ogólne: Pies średnich rozmiarów, proporcjonalnej budowy, silny, dobrze rozwinięta muskulatura. Widoczne prężne rozwinięcie muskulatury z powodu pływania.

Użytkowość: Doskonały pływak i nurek. Nierozłączny towarzysz rybaków, dla których jest niezmiernie przydatny nie tylko podczas połowów, ale także jako stróż łodzi i dobytku.

Krótki rys historyczny: Za minionych czasów ta rasa istniała wszędzie wzdłuż wybrzeży Portugalii. Dziś, z powodu modyfikacji w rybołówstwie, rasa stała się ograniczona praktycznie do prowincji Algarve, która teraz powinna być uważana za "dom" rasy. Obecność tych psów wzdłuż portugalskich wybrzeży może być wywiedziona z bardzo zamierzchłych czasów i upoważnia je by był uważane za wyłącznie portugalską rasę.

Ciekawostki: Wszystkie psy potrafią nie najgorzej pływać, ale niektóre z nich opanowały te umiejętność w sposób iście mistrzowski. W całej Europie później także w Ameryce, występowały średniej wielkości psy specjalnie hodowane do pracy w wodzie. Ich zadaniem było na ogół aportowanie nad woda ptactwa. Niekiedy zdarzało im się także wykonywać tak wyspecjalizowaną jak zbieranie chybionych strzał. Z pozoru dziwaczne fryzury dzisiejszych psów wodnych miały swoje uzasadnienie – sierść pozostawiano w miejscach narażonych na przeziębienie, w pozostałych ścinano, co ułatwiało pływanie. Tego rodzaju praktyczną fryzurę prezentuje portugalski pies wodny. Portugalski pies dowodny to świetny przyjaciel całej rodziny i jednocześnie...trener. Ten pies uwielbia ruch, jest nadzwyczaj aktywny, od swoich opiekunów wymaga więc długich spacerów i intensywnych zabaw. Jest zwinny, szybki, bardzo pobudliwy. Na szczęście odznacza się dużym stopniem posłuszeństwa, reaguje na komendy, rzadko ucieka. Jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, a z powodu nadzwyczaj przyjaznego stosunku do całego świata niezbyt nadaje się na stróża. Uwielbia wodę, jest doskonałym pływakiem. Chętnie aportuje piłeczki czy patyki rzucane z brzegu do wody. Potrafi świetnie bawić się z dziećmi, które kochają go za cierpliwość, miękką sierść i żywotność. Szkolony od młodego wieku potrafi nauczyć się przeróżnych sztuczek. Ten nieco uparty i bystry pies był kiedyś skutecznym łowcą królików. Sławę przyniosła mu jednak praca w wodzie - rybacy z wybrzeży Portugalii wykorzystywali go do zakładania i zbierania sieci oraz do przekazywania meldunków między płynącymi łodziami. Przodkowie portugalskich psów wodnych przybyli do tego kraju z Europy środkowej wraz z Wizygotami. Ostatnio przedstawicieli tej rasy coraz częściej widuje się na wystawach.